Cuma, Mayıs 01, 2009

İcatların gerçek mucitleri

1-İnternet: Al Gore’un tasarlayıp geliştirildiği bilinen internet, aslında ARPANET’in yaratıcısı Vinton Cerf ve ekibine ait. İnternetin ilk versiyonu olan ARPANET, Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi için 60’lı yıllarda yapılmıştı.

2-Buharlı Uçuş: Wright Kardeşler ile özdeşleşen tek kanatlı ve buhar motorlu havadan ağır uçan ilk pervaneli uçak, 1903’te ünlü havalanışını yaptı. Ancak bu tarihten dokuz ay önce Yeni Zelandalı Richard Pearse, bu uçuşu çoktan gerçekleştirmişti.

3-Radyo: 1895’te halka sunulan ve Guglielmo Marconi’nin kendisine ait olduğunu söylediği radyo, aslında Nikola Tesla’nın icadı. Tesla 1983’te ilk denemesini yapmıştı.

4-Ampul: Sir Humphry Davy, 1802’de İngiliz Kraliyet Akademisi’ne ampulü tanıttı. Bu icat, 75 yıl sonra Thomas Edison tarafından pratik hayata uygun hale getirildi.

5-Ses Kaydı: 1877’de Edison’un icat ettiği söylenen buluşun esas tarihi 1860 ve mucidi de Èdouard-Leon Scott de Martinville.

6-Teleskop: İlk teleskop Hans Lippershey’e ait. Galileo ise bir sonraki yıl Lippershey’in mercek lens tasarımını kullandı.

7-Hareketli Resimler: Thomas Edison’a atfedilen bu icadın temellerini atan kişi, saniyede 12 çerçeve çevirerek bir ilke imza atan Fransız mucit Louis Le Prince.

8-X Işınları ve Röntgen Filmi: Çekilen ilk röntgen filmi Thomas Edison’a değil, Wilhelm Röntgen’e ait. Mucit, insan vücudunu X ışınlarıyla görüntüleyen ilk kişi.

9-Otomobil: Henry Ford’un icadı olarak bilinen otomobil, aslında Karl Benz’e ait. Ford, sistemini Benz’den ancak on yıl sonra oturtabildi.

10-Masaüstü ve Kullanıcı Arayüzleri: Sanıldığı gibi ilk olarak Microsoft Windows tarafından sunulmuş değil. Bu icadın sahibi Xerox PARC.


-->http://www.bildirgec.org/yazi/icatlarin-gercek-mucitleri

Hiç yorum yok: